Open SAP, uzaktan eğitim platformu olarak değerlendirilebilir. Belli bir müfredatı olan, bir program üzerinden ilerleyen, hedef ve planları olan, ve tüm bu hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendiren bir uzaktan eğitim programı da diyebiliriz.

Open SAP herkese açık olan bir platformdur herhangi bir kısıtlaması yoktur, aynı zamanda ücretsizdir ve sertifikalı programları da mevcuttur. Open SAP eğitimleri dönemsel olarak planlamaktadır. Eğitim süreleri üç ile sekiz hafta arasında değişmektedir. Gelişim planları haftalık olup, sizlerin kendinizi geliştirmeniz için süre tanımakla birlikte, pratik yapmak için ilgili alt yapıyıda birçok eğitiminde sağlamaktadır.

SAP’nin ürünleri hızlı bir şekilde gelişiyor ve ilerliyor. Bu sürecin ivmesi oldukça yüksek aslında. Bu tempoya ayak uydurabilmek hem müşteriler ve hem de SAP danışmanlık firmaları tarafından oldukça zorlayıcı olabiliyor. Hızlı değişen ve ilerleyen teknolojiyi takip etmek hiçbir zaman kolay olmadı. Müşterilere yeni teknolojilerle ve ürünlerle çözümler üretebilmek için ilgili konuya gerçekten hakim olmak gerekiyor. Bu durum yeni ürünlerin ve teknolojierin beraberinde kısıtlı kaynak sorununu da getiriyor. SAP kaynak ve gelişim alanında da dış kullanıcılara veya danışmanlara çözüm üretecek büyük bir adım atmış durumda. Bu çözümü de bizler için Open SAP ile birlikte sağlıyor.

Open SAP üzerinden eğitimlere katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

İlk olarak https://open.sap.com/ linkine gidiyoruz, Open SAP üyeliğimiz yoksa olarak üye oluyoruz.

Üye bilgilerinizi girdikten sonra üst menüdeki “Courses” kısmından bugüne kadar açılan eğitimlerin listesine erişiyoruz. Bu liste önceden açılan eğitimleri de içermektedir. Eğitimler kayıt edildiği için yer ve zaman bizler için problem haline gelmiyor. Tamamen kendinize uygun zamanda istediğiniz sürede eğitimleri takip edip tamamlayabilirsiniz.

İstediğiniz eğitimi seçebilirsiniz, ilgili eğitimin detay sayfasına gidebilirsiniz. Eğitimin detay sayfasında, eğitimin; kapsamı, hedefleri, kimler bu eğitimi alabilir? Eğitimi almak için bir ön bilgiye sahip olmak gerekiyor mu? Gerekiyorsa hangi konularda ön bilgiye sahip olmalıyız? gibi sorularında cevaplarını bulabilirsiniz.

OpenSAPDetay

Eğitime katılmaya karar verdiysek artık yapmamız gereken, ilgili kursa kayıt olmak. Bunun içinde “Enroll me for this course” butonuna tıklıyoruz ve eğitime dahil oluyoruz.

Eğitime dahil olduktan sonra karşımıza artık tüm dökümantasyonlar, videolar, eğitimle ilgili materyaller geliyor. Buradan sonra tamamen sizlerin zaman yönetimine bağlı olarak eğitimlerinizi takip edebilirsiniz.

OpenSAPCourseEnroll

Open SAP iyi bir uzaktan eğitim platformu oldu. Hem yeni çıkan teknolojileri için hızlı bir şekilde eğitimler düzenirken hem de bu eğitiminlerin talebe göre tekrarlandığı da oluyor. Eğitimlerde sertifikasyon süreci, eğitimleri haftalık takip ettiğimiz zaman gerçekleşiyor.

Open SAP üzerinde açılan birkaç eğitime örnek verecek olursam;

HANA Developmenthttps://open.sap.com/courses/hana1

Success Factorshttps://open.sap.com/courses/sf1

Fiori Appshttps://open.sap.com/courses/fiux1

Bu eğitimler SAP’nin gelişimini ve ilerleyen dönemlerde yapacaklarını da desteklemektedir. Ürünlerin sadece geliştirilip piyasaya sürülmesinin yeterli olmayacağının SAP de farkında olduğu için böyle bir platform sayesinde ürünlerin entegrasyonu, süreçlere göre uyarlanması için ilgili bilgi birikimini bu noktadan ele alması çok güzel bir şey. SAP’nin ücretli eğitimlerinden bağımsız olarak bu platformdan her SAP danışmanının faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde hem kısa sürede yeni teknolojilere uyum sağlanabilir hem de gerekli noktalarda müşterilere doğru çözümler üretilmesine büyük katkı sağlanır.